Doğum Hizmetlerimiz

Bebek Dostu

 

 

 

 

Emzirme Politikamız

 

Anne Sütü ile Beslenmenin Kontrendike Olduğu Durumlar

 

Tamamlayıcı Besinler

 

 

 

Hastanemiz 6 Ekim 2016 tarihinde Bebek Dostu Hastane ünvanı almıştır. 

 

Bebek Dostu Hastane Kriterleri

 

1. Hastanemizde ANNE SÜTÜ ile beslenme her bebeğin en doğal hakkıdır. Kurumumuzun bebek beslenmesindeki temel kuralı: ANNE SÜTÜ ile beslenmedir.

 

2. Hastanemizde, yazılı olarak belirlenen ‘’Anne Sütünün Yararları ve Başarılı Emzirme’’ konularında hazırlanan yıllık hizmet içi eğitim programı kapsamında tüm sağlık personeline planlı bir şekilde eğitim verilmektedir. Bu politika prensip olarak eksiksiz ve kesintisiz sürdürülecektir.

 

3. Hastanemize başvuran, doğum yaparak bebeği ile hastanemizde yatan ve izlenen tüm anne adaylarına ve annelere,’’ Anne Sütü ve Emzirmenin Yararları, Emzirme Teknikleri ve Yaşanılan Sorunlar, Sütün Sağılması ve Saklanması vb.‘’ konularda eğitim verilmektedir.

 

4. Hastanemizde doğum yapan annelerin, doğumu izleyen ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamalarına ve ilk bir saat içinde tensel temas kurmalarına yardımcı olunmaktadır.

 

5. Annelere, hastanede bulundukları süre içinde, ilk 6 ayın sonuna kadar sadece anne sütü verilmesi gerektiği anlatılmakta ve 6.ayın sonunda ek besinlerle desteklenerek 2 yaş ve sonrasına kadar devam etmesi gerektiği konusunda eğitim verilmektedir.

 

6. Hastanemizde tıbben gerekli görülmedikçe, yenidoğanlara sadece kendi annesinin sütü verilmektedir.

 

7. Hastanemizde anne ile bebeğin aynı odada 24 saat bir arada kalmaları sağlanmaktadır.

 

8. Anneler, bebeğin beslenmesini kurallara ve saatlere bağlı kalmaksızın bebek her istediğinde emzirme konusunda teşvik edilmektedir.

 

9. Annelere, emzirilen bebeklere yalancı emzik ve biberon kullanmaması gerektiği konusunda eğitim verilmektedir.

 

10. Hastanemizin her alanında Uluslararası Mama Kodu Uygulamaları benimsenmiş olup anne sütünün yerine kullanılabilecek ürünlerin reklamı ve bilgilendirilmesi yapılmamaktadır.

 

11. Hastanemiz, annelere taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Anneler 0212 496 70 00’ı aradıktan sonra 21230 dahili numarasını tuşlayıp hemşiremize ulaşabilmektedir.

 

 

   59345-whatsapp-image-2017-09-13-at-093157jpeg.jpeg

08 Haziran 2023